Java 7 w akcjiJava 7 in action Wreszcie znalazłem wolną chwilę by wypróbować w praktyce nowe ficzery Java 7. Zabawy z wersją beta najnowszego jdk ułatwia NetBeans IDE 7.0 Beta 2. Do testów na pierwszy ogień poszły usprawnienia...

Readmore

Monitoring podstawowych parametrów JVM z poziomu web... Problem Monitoring podstawowych parametrów JVM z poziomu web aplikacji - przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nasz serwer aplikacji/kontener serwletów nie pokazuje takich informacji w swojej webowej konsoli...

Readmore

Vaadin vs Richfaces i o tym co z tego wyszło [Java... Głośno ostatnio na DWorld i DZone zrobiło się o nowej odsłonie Vaadina - frameworku opartego na GWT. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z GWT (prócz kilku tutoriali i paru hellowordów). Pracuję...

Readmore

Jak wyciągnąć kilka pierwszych wyników zapytania... [sql] -- Oracle select a.* from (select rownum row_num, t.* from t_table t ) a where a.row_num <= N -- DB2 select * from t_table fetch first 10 rows only -- Informix select...

Readmore

Vademecum IBM i oraz darmowe konto na iSeriesIBM i... Znalazłem jakiś czas temu 'hosting' oparty o iSeries, na którym można założyć sobie darmowe konto. Gdyby ktoś zatem poczuł nieodpartą pokusę pobawienia się AS/400 Green Screen, to ma taką...

Readmore

twitter

Sun Certified Java Programmer (SCJP) – jak zdać

Kategoria : Cv, java

Szczęśliwie jestem już Sun Certified Java Programmer (SCJP), więc postanowiłem podzielić się z innym jak go zdać, a wbrew pozorom nie jest to takie hopaj siup, nawet dla osób które kodują w Javie od jej początków.

Egzamin bowiem polega na zamienieniu się osoby egzaminowanej w kompilator i udzielaniu odpowiedzi na pytania typu: czy dany kod się skompiluje (jeżeli nie to dlaczego) a jeśli tak to co będzie wynikiem jego działania. Jednym słowem podchwytliwy test wielokrotnego wyboru.

Po pierwsze sugestia: dobrze zastanów się i oceń swoje możliwości dotyczące czasu jaki przeznaczysz na naukę oraz swoich dotychczasowych umiejętności z zakresu Javy. Jeśli Twój voucher traci już termin ważności a Ty z nauką jesteś w lesie, zastanów się z jakiej edycji Javy chcesz być egzaminowany. Moja sytuacja była właśnie taka, że od poinformowania mnie o tym że mam zostać SCJP do terminu upłynięcia ważności vouchera miałem około miesiąca na przygotowanie się. Zdecydowałem się więc pójść na łatwiznę i zdawać Javę 1.4. Egzaminy różnią się tematyką, zakresem materiału, ilością pytań oraz wymaganą do zdania ilością udzielenia pozytywnych odpowiedzi. Java 1.4 jest obiektywnie patrząc prostsza do nauczenia się i zdania.

Poniżej linki do wymagań egzaminacyjnych:

Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition 6 (CX-310-065) – NEW!

Upgrade Exam: Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition 6 (CX-310-066) – NEW!

Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition 5.0 (CX-310-055)

Upgrade Exam: Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition 5.0 (CX-310-056)

Materiały do nauki:

  • tuż przed egzaminem: Egzaminy Whizlabs – bez przerobienia tego do egzaminu nie podchodź!

Swój egzamin zdawałem w Krakowie, w ośrodku ABC Data przy Długiej 48 i bardzo go polecam. Co najważniejsze są stosunkowo krótkie kolejki, radzę jednak umówić się telefonicznie na ponad miesiąc przed, by nie stresować się, że voucher przepadnie albo będziemy zmuszeni podróżować po Polsce w poszukiwaniu inszego ośrodka z wolnymi miejscami (przeegzaminuje cię każdy ośrodek który chwali się Prometric, cokolwiek by to było :) ).

Przebieg egzaminu jest nagrywany, mamy do dyspozycji tabliczkę formatu A4 i marker, co zwłaszcza przy egzaminie w edycji 1.4 może być kłopotliwe (rozpisywanie kolejności operatorów itp). Wynik egzaminu znany jest zaraz po jego zakończeniu, na okoliczność czego otrzymujemy papierowy raport z przebiegu egzaminu, z wyszczególnionymi ocenami z poszczególnych jego części – rozdziałów. Właściwy certyfikat, z gadżetami które prezentuję poniżej i zgodą na używanie logo SCJP otrzymamy na wskazany adres.

Aha, bardzo ważna sprawa: Przed rozpoczęciem egzaminu jesteśmy przepytywani jak oceniamy swoje przygotowanie z poszczególnych zagadnień do egzaminu. Ma to chyba wpływ na rodzaj losowanych pytań, ja zachowawczo przy wszystkich zagadnieniach postawiłem ocenę Good i tematykę pytań miałem raczej równo zbalansowaną. Kolega z którym zdawalem egzamin, kiepsko ocenił się z wątków i mial właśnie więcej z nich pytań – szczęśliwie i tak dobrze zdał. Także nie wiem jaki dokładny wpływ na pytania ma ta ankieta, sugeruję uważać:)

Jeśli nie dostaliście od swojego pracodawcy vouchera na zdawanie egzaminu, bądź jesteście studentami poszukajcie kontaktu do Uczelnianych Ambasadorów Firmy Sun – studenci mają olbrzymie zniżki na egzaminy (byćmoże to będzie dla kogoś motywacja na zapisanie się na kolejne studia w swoim życiu;)). Z tego miejsca pozwalam sobie zacytować Ambasadora Sun z jednej z krakowskich uczelni:

Są zniżki dla studentów i pracowników uczelni. Cena egzaminu ze zniżką wynosi około 200zł (40€ z marginesem) zamiast mniej więcej 800zł.

Dostępne są następujące egzaminy:

212-019 Sun Certified Associate for Java Platform, Standard Edition, Exam Version 1.0

212-035 Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform 1.4

212-055 Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0

212-056 Sun Certified Programmer for J2SE 5.0 – UPGRADE EXAM

212-065 Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 6.0

212-066 Sun Certified Upgrade Exam for the Sun Certified Java Programmer, SE 6.0

212-083 Sun Certified Web Component Developer for the Java Platform, Enterprise Edition 5

212-105 Sun Certified Solaris Associate

212-200 Sun Certified System Administrator for Solaris 10 OS, Part 1 Exam

212-202 Sun Certified System Administrator for Solaris 10 OS, Part 2 Exam

212-302 Sun Certified Network Administrator for Solaris 10 OS Exam

Data stworzenia tego posta zobowiązuje, zatem obiecuję sobie w 2009 roku podejść do SCWCD i zrobić upgrade swojego SCJP do wersji 1.6. Czy się uda? Jak mawiają starzy górale „We will see”… :)

Komentarze (4)

[…] Wpis na blogu Dariusza Ludery […]

Super info, dzięki w imieniu wszystkich internautów, co tu trafili

Dzięki za informacje. Na pewno się przydadzą.

Jeśli są nadal aktualne te materiały czyli jeżeli się nic nie zmieniło daj tam zmiankę przy linkach bo art jest z 2008 i nie wiadomo czy się nim wzorować jeszcze.

Skomentuj